Program lékaři
2nd Colours of Cardiology
Čtvrtek 21. 9.
9:00 – 9:15
Zahájení konference
Slavnostní projevy: J. Havrlant, R. Maďar, J. Václavík
9:15 – 10:45
Ischemická choroba srdeční
Předsedající: J. Václavík, L. Pleva
- Jak vyšetřit pacienta s podezřením na ICHS?
(M. Porzer, Ostrava) 15 min. - Antitrombotická terapie ICHS
(J. Mrózek, Ostrava) 15 min. - Hypolipidemická léčba
(J. Václavík, Ostrava) 15 min. - Funkční revaskularizace myokardu
(P. Kukla, Ostrava) 15 min. - Opakovaná revaskularizace
(L. Pleva, Ostrava) 15 min.
11:00 – 12:00
Kdy, komu, jak?
Předsedající: J. Kautzner, M. Branny, M. Lazárová
- Antiarytmika a katetrizační léčba fibrilace síní
(J. Kautzner, Praha) 20 min. - Intervenční uzávěr ouška levé síně a PFO
(M. Branny, Ostrava) 20 min. - Paliativní péče v kardiologii
(M. Lazárová, Ostrava) 20 min.
12:00 – 12:45
Oběd
12:45 – 14:15
Co je nového v doporučených postupech ESC 2023? – I. část
Předsedající: Z. Moťovská, R. Rokyta, J. Václavík
- Akutní koronární syndromy
(Z. Moťovská, Praha) 30 min. - Endokarditida
(R. Rokyta, Plzeň) 30 min. - Arteriální hypertenze – doporučení ESH/ESC 2023
(J. Václavík, Ostrava) 30 min.
14:30 – 16:00
Co je nového v doporučených postupech ESC 2023? – II. část
Předsedající: L. Špinarová, J. Krejčí, M. Táborský
- Srdeční selhání – focused update ESC 2023
(L. Špinarová, Brno) 30 min. - Kardiomyopatie
(J. Krejčí, Brno) 30 min.
16:15 – 17:15
FOKUS: Obezita - pandemie 21. století. Co můžeme pacientům nabídnout?
Předsedající: O. Ludka, K. Bielaková
- Úvod (O. Ludka, Brno)
- Obezitolog (Katarína Bielaková, Brno)
- Nutriční terapeut (K. Ondrušová, M. Kamenská, Brno)
- Psycholog (N. Wollerová, Brno)
- Gastroenterolog (E. Machytka, Praha)
- Chirurg (F. Marek, Brno)
17:20 – 18:00
Složité situace v léčbě
Předsedající: Z. Lys, A. Vašura, J. Václavík
- Kardiorenální syndrom
(Z. Lys, Ostrava) 20 min. - Kardiohepatální syndrom
(A. Vašura, Ostrava) 20 min.
19:00
Společenský večer (není součástí oficiálního programu a registračního poplatku)
Pátek 22. 9.
8:30 – 9:30
Kdy odeslat kardiologického pacienta ke…
Předsedající: J. Stromská, M. Havel, M. Pleva
- Ke genetickému vyšetření?
(A. Gregořová, Ostrava) 15 min. - K MR srdce?
(M. Pleva, Třinec) 15 min. - K CT vyšetření?
(T. Jonszta, Ostrava) 15 min. - K vyšetření nukleární medicíny?
(M. Havel, Ostrava) 15 min.
9:45 - 10:15
Co je nového v doporučených postupech ESC 2023? – III. část
Předsedající: D. Musil, R. Malý, M. Táborský
- Kardiovaskulární onemocnění a diabetes
(M. Táborský, Olomouc) 30 min.
10:15 – 11:15
Jak na to?
Předsedající: P. Jansa, D. Musil, R. Malý
- Ambulantní léčba hluboké žilní trombózy
(D. Musil, Ostrava) 20 min. - Ambulantní léčba plicní embolie
(R. Malý, Hradec Králové) 20 min. - Vyšetření pacienta s dušností – kdy pojmout podezření na plicní hypertenzi?
(P. Jansa, Praha) 20 min.
11:30 – 12:20
Kazuistiky z praxe
Předsedající: J. Václavík, J. Mrózek
- Vyšetření a léčba pacienta s primárním hyperaldosteronismem
(Z. Ramík , Ostrava) 10 min. - Vericiguat u srdečního selhání – naše první zkušenosti
(J. Dodulík, Ostrava) 10 min. - Léčba transtyretinové amyloidózy tafamidisem
(E. Kapsová, Ostrava) 10 min. - Lokální trombolýza u plicní embolie se středním rizikem
(J. Mrózek, Ostrava) 10 min. - Inclisiran - nové hypolipidemikum v praxi
(L. Štos, Ostrava) 10 min.
12:20 – 13:00
Oběd
13:00 – 14:30
KARDIO-35 – Komplikace v kardiologii a jejich řešení
Předsedající:J. Vrtal, J. Plášek, M. Branny
- Opakované krvácivé komplikace u pacienta s nutností trvalé antikoagulace
(J. Plášek, Ostrava) 15 min. - Polékové poškození ledvin
(M. Drápela, Ostrava) 15 min. - Infekční komplikace kardiostimulátorů a defibrilátorů
(J. Vrtal, Ostrava) 12 min. - Extrakce stimulačního systému
(M. Fedorco, Olomouc) 12 min.
Diskuse 6 min. - Komplikace invazivních vstupů
(M. Branny Ostrava) 12 min. - Řešení komplikací invazivních vstupů
(V. Jetmar, Ostrava) 12 min.
Diskuse 6 min.
14:30
Zakončení konference